Oferta dla przemysłu

Dezynfekcja wody

Na czym polega dezynfekcja wody?

Dezynfekcja wody to jedna z usług świadczonych przez naszą firmę, z której korzysta wiele różnych branż. Na czym polega cały proces? Jego głównym celem jest usunięcie szkodliwych mikroorganizmów zawartych w wodzie, którą używa się w przemyśle. To kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa w wielu sektorach, m.in. branżach farmaceutycznych, spożywczych, kosmetycznych, a także w energetyce i przemyśle ciężkim. Dezynfekcja wody ma bezpośredni wpływ na jej jakość, a co za tym idzie, na wartość produktu końcowego oraz bezpieczeństwo procesów produkcyjnych.

Dlaczego dezynfekcja wody w przemyśle jest tak ważna?

Dlaczego uzdatnianie wody do celów przemysłowych jest tak ważne? To podstawowa kwestia, która zapewnia bezpieczeństwo i higienę produkcji oraz ochronę zdrowia publicznego. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że woda może być nośnikiem różnorodnych bakterii, wirusów, protozoów i glonów, które po dostaniu się do ludzkiego organizmu stanowią poważne zagrożenie dla konsumentów.

Mikroorganizmy takie jak Escherichia coli, Legionella pneumophila czy wirusy powodujące choroby żołądkowo-jelitowe mogą być przenoszone przez wodę i wywoływać szerokie spektrum chorób, od lekkich infekcji po poważne, zagrażające życiu stany. W przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, kosmetycznym oraz w produkcji napojów nieodzowna jest więc skuteczna dezynfekcja wody, aby uniknąć skażenia produktów.

Czytaj więcej

Dlaczego jeszcze warto skorzystać z oferty SUW Serwis w zakresie oczyszczania wody przemysłowej? Odpowiednio zadbana instalacja i całe systemy wodne oznaczają ciągłość produkcji, utrzymując wysoką jakość produktów, co ma bezpośredni wpływ na reputację i zaufanie konsumentów do naszej marki.

Dezynfekcja chlorem i nie tylko, czyli najpopularniejsze metody oczyszczania wody przemysłowej

W SUW Serwis nasi klienci mogą liczyć na różnorodne metody dezynfekcji wody, dzięki czemu nasze działania w stu procentach dostosowane są do specyficznych potrzeb i wymagań danej branży. Do każdego zlecenia podchodzimy w sposób indywidualny, od lat świadcząc najwyższą jakość usług i dbając o czystą wodę.

Gaz do dezynfekcji wody

Taki jak dwutlenek chloru, jest kolejną metodą chemiczną, która znajduje zastosowanie tam, gdzie kontrola smaku i zapachu wody jest ważna, a także w sytuacjach, gdzie obecne są silne zanieczyszczenia organiczne. Dwutlenek chloru działa skutecznie w szerszym zakresie pH niż chlor i jest mniej prawdopodobne, że spowoduje powstanie niepożądanych „produktów ubocznych”. Dodatkowo nie reaguje z amoniakiem tworząc chloraminy, co czyni go dobrym wyborem dla specyficznych zastosowań przemysłowych i komunalnych.

Dezynfekcja chemiczna wody

W tym dezynfekcja chlorem jest jedną z najstarszych i równocześnie najczęściej stosowanych metod do skutecznego pozbywania się szkodliwych mikroorganizmów z wody. Chlor, który może występować w formie gazu lub związków takich jak podchloryn sodu idealnie radzi sobie z bakteriami, wirusami i patogenami.

Dezynfekcja wody podchlorynem sodu polega na dodaniu odpowiedniej dawki środka do wody, co pozwala na efektywne jej oczyszczenie. Należy mieć jednak na uwadze, że cały proces powinien być dokładnie monitorowany, aby zapewnić skuteczność dezynfekcji przy jednoczesnym minimalizowaniu powstawania szkodliwych „produktów ubocznych”. Korzystając z naszego wieloletniego doświadczenia, mogą mieć jednak Państwo pewność, że dezynfekcja wody chlorem  lub podchlorynem sodu będzie stuprocentowo bezpieczna, a cały proces przebiegnie sprawnie.

Kiedy dezynfekcja wody jest obowiązkowa?

Oczyszczanie wody przemysłowej to proces regulowany przez różne akty prawne i normy, w zależności zarówno od specyfiki danego sektora, jak i zastosowania wody. W SUW Serwis świadczyliśmy już usługi dla wielu branż, dzięki czemu doskonale znamy wszelkie standardy, które muszą być spełnione, aby przedsiębiorstwo mogło funkcjonować w sposób bezpieczny. 

Czytaj więcej
  • Przemysł spożywczy i napojów – Rozporządzenie Ministra Zdrowia dotyczące jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi oraz różne normy branżowe (np. HACCP) wymagają, aby woda używana w produkcji była bezpieczna i spełniała określone standardy mikrobiologiczne, co często wymaga stosowania dezynfekcji.
  • Przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny – ze względu na wysokie wymagania dotyczące sterylności i jakości produkcji woda używana w tych branżach musi spełniać rygorystyczne normy.
  • Szpitale i obiekty opieki zdrowotnej – woda używana w szpitalach i innych placówkach opieki zdrowotnej, szczególnie do celów medycznych i sanitarnych, musi być na bieżąco oczyszczana, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji, dlatego dezynfekcja chemiczna wody w tego typu miejscach jest szczególnie popularna.
  • Systemy chłodzenia i klimatyzacji – w celu zapobiegania rozwojowi i rozprzestrzenianiu się Legionelli, bakterii mogącej powodować legionellozę obiekty używające wież chłodniczych i systemów klimatyzacyjnych są zobowiązane do regularnej kontroli jakości wody oraz do stosowania metod dezynfekcji

Dezynfekcja wody – kontakt z SUW Serwis

Jeśli interesuje Cię dezynfekcja wody przemysłowej, nie zwlekaj i skontaktuj się z nami już dziś, by jak najszybciej poznać odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania. Nasi specjaliści wspierają klientów na każdym etapie współpracy, oferując najkorzystniejsze rozwiązania nie tylko pod względem bezpieczeństwa, ale również ekonomii. Wieloletnie doświadczenie na rynku pozwoliło nam wypracować konkurencyjne stawki i niezawodność świadczonych usług.