IMG_9428

Stacja zmiękczania wody w pensjonacie

W tym wpisie przedstawiamy Państwu prostą stację zmiękczania wody, którą zamontowaliśmy w jednym z nadmorskich pensjonatów.

Odezwał się do nas właściciel pensjonatu, zgłaszając problem z twardością swojej wody, która pochodzi z wodociągu miejskiego. Po wykonaniu podstawowych badań faktycznie twardość wyszła na dość wysokim poziomie 20 stopni niemieckich oraz bardzo niewielkie przekroczenie ilości manganu na 1 litr. Pozostałe parametry w normie. Taki poziom twardości, mimo że znajduje się w narzuconej przez Ministerstwo Zdrowia normie, która wynosi do 28 stopni niemieckich, daje się już mocno we znaki mieszkańcom budynku. Idealna twardość wody dla ludzi wynosi 3-5 stopni niemieckich.

Stacja jest nastawiona na duży przepływ wody w sezonie wakacyjnym, a poza nim będzie obsługiwać mieszkającą w budynku na stałe pięcioosobową rodzinę. Składa się z kolumny filtracyjnej wyposażonej w głowicę marki Clack oraz zbiornika na solankę. Została zamontowana w pomieszczeniu gospodarczym, w którym musieliśmy dodatkowo wykonać odpływ wody. Całość prac, włącznie z uruchomieniem, została wykonana w niecały dzień, a mieszkańcy budynku poprawę jakości wody mogą odczuć już pierwszego dnia.

Do obowiązków właściciela domu należy pilnowanie poziomu soli w zbiorniku na solankę i jej dosypywanie wedle zapotrzebowania.